Bezpłatne dyżury prawne z zakresu przemocy domowej – realizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu
- Szczegóły
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w „Wojewódzkim programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie dla województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2021-2026” określił jako cel strategiczny: większą dostępność różnorodnych form pomocy infrastrukturalnej dla osób doświadczających przemocy w rodzinie oraz osób stosujących przemoc w rodzinie.
Realizacji tego celu służy m.in. projekt Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia, Pogotowie dla Osób Doznających Przemocy Domowej. W ramach tego projektu odbywają się bezpłatne dyżury prawne wyjazdowe w wybranych miastach wojewódzkich. Taką bezpłatną pomoc prawną z zakresu przemocy domowej można uzyskać również w Grudziądzu.
Dyżury doświadczonego prawnika odbywają się cyklicznie w trzecie środy w miesiącu – w godz. 9.00-14.00, w Urzędzie Marszałkowskim na ul. Waryńskiego 4 w Grudziądzu,
telefon: 56 621 58 16/ 500 173 322
(najbliższy dyżur odbędzie się 19 kwietnia 2023 r. Kolejne 17 maja, 21 czerwca, 19 lipca, 7 sierpnia (zamiast 16), 20 września, 18 października, 15 listopada, 20 grudnia).
Więcej informacji na stronie Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii: Dyżury prawne z zakresu przemocy domowej w miastach województwa kujawsko-pomorskiego w 2023 roku - Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia
Pomoc Sąsiedzka i Wolontariat Opiekuńczy – realizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu
- Szczegóły
Województwo Kujawsko-Pomorskie w partnerstwie z Kujawsko-Pomorskim Centrum Kompetencji Cyfrowych Sp. z o.o. w Toruniu oraz gminami województwa kujawsko-pomorskiego realizuje projekt „Kujawsko-Pomorska Teleopieka” współfinansowany ze środków EFS w ramach RPO WKP na lata 2014-2020, skierowany do osób niesamodzielnych, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Mając na uwadze skalę potrzeb osób mających trudności w codziennym funkcjonowaniu (tj. takich, które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego), ROPS w Toruniu planuje uruchomić usługi pomocowe w postaci pomocy sąsiedzkiej i wolontariatu opiekuńczego.
Załączniki:
- pełna treść informacji - (PDF, 140 KB)
- Formularz zgłoszeniowy - (PDF, 268 KB)
- Dane o sytuacji Uczestnika - (PDF, 174 KB)
- Oświadczenie uczestnika projektu - (PDF, 217 KB)
„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2023
- Szczegóły
Z dniem 27.03.2023 r. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu ogłasza nabór kandydatów do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023. Nabór będzie trwał nieprzerwanie do dnia 21.04.2023 r. włącznie.
Działanie: realizacja programu w ramach resortowego programu ze środków Funduszu Solidarnościowego działającego w ramach zadań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Wartość dofinansowania: całkowita wartość Programu wynosi 601 944,00 zł i jest
w 100 % finansowana ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Rodzaj zadania: zapewnienie usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej
w związku z realizacją resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023.
Cel programu: zapewnienie usługi asystenta jako formy pomocy w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym dla 28 osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym, w tym dla 2 osób ze znacznym
– sprzężonym stopniem niepełnosprawności oraz dla 12 osób dorosłych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Grupa docelowa: program skierowany jest do 28 osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym, w tym dla 2 osób ze znacznym – sprzężonym stopniem niepełnosprawności oraz dla 12 osób dorosłych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Załączniki:
- pełna treść informacji - (PDF, 226 KB)
- Załącznik nr 1 Karta zgłoszenia - (PDF, 226 KB)
- Załącznik nr 2 Karta zakresu czynności - (PDF, 226 KB)
- Załącznik nr 3 Klauzula informacyjna - (PDF, 226 KB)
Usługi pomocowe w postaci pomocy sąsiedzkiej i wolontariatu opiekuńczego
- Szczegóły
Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt partnerski pn. „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”, w ramach którego jednym z elementów jest świadczenie usług pomocy sąsiedzkiej i wolontariatu opiekuńczego czyli wsparcie i pomoc w podstawowych, codziennych czynnościach domowych i życiowych.
Usługi te w głównej mierze będą dotyczyć udzielania opiekuńczego wsparcia osobom samotnym, niesamodzielnym. Zakres świadczonych usług dotyczy w szczególności:
- pomocy w dokonywaniu zakupów podstawowych artykułów;
- pomocy w przygotowywaniu i podawaniu posiłków;
- pomocy w wykonywaniu prac porządkowych w gospodarstwie domowym;
- pomocy w praniu odzieży i bielizny;
- pomocy w uiszczaniu opłat, w dotarciu do lekarzy, placówek i urzędów, w tym kontaktowanie się w sprawach urzędowych w imieniu osoby objętej usługą, towarzyszenie na spacerach;
- informowania rodziny lub właściwych służb o pogorszeniu stanu zdrowia lub sytuacjach kryzysowych;
- odwiedzin w szpitalu;
- wspólnego czytania książek, gazet czy rozmowy.
Z usług w ramach Projektu BEZPŁATNIE mogą skorzystać mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, tj. takie, które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w czynnościach dnia codziennego.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z ww. wsparcia w celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt telefoniczny: 56 69 68 766, 56 69 68 767 lub 56 69 68 794.