Projekt socjalny „Lato dzieci na Wiśle” – edycja 2022
- Szczegóły
Dnia 11 sierpnia 2022 r. na terenie grudziądzkiej Mariny, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu realizował będzie projekt socjalny pn. „Lato dzieci na Wiśle” – edycja 2022. Adresatami jest 30 dzieci w wieku od 6 do 12 lat pochodzących z rodzin najuboższych – będących podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu, mających utrudniony dostęp do wypoczynku letniego. Uczestników wytypują pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu biorąc pod uwagę ww. kryteria.
W ramach programu przewidziano:
- Rejs statkiem po Wiśle.
- Ciepły posiłek dla uczestników.
- Ciekawe opowieści związane z żeglugą i doświadczeniami Kapitana statku.
Projekt realizowany będzie ze środków pozyskanych ze Związku Miast Nadwiślańskich.
„Podaruj dzieciom lepszą przyszłość - zostań rodziną zastępczą” – kampania społeczna
- Szczegóły
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej corocznie podejmuje szereg działań mających na celu przybliżenie mieszkańcom Grudziądza tematyki rodzicielstwa zastępczego oraz pozyskanie nowych kandydatów na rodziców zastępczych. W związku z powyższym wychodząc naprzeciw tym potrzebom, podobnie jak w latach ubiegłych, napisaliśmy innowacyjny projekt na ogłoszony ogólnopolski konkurs w ramach Fundacji Ernst & Young, która kompleksowo wspiera rozwój, edukację dzieci i młodzieży z rodzin zastępczych. Już po raz trzeci przeszliśmy z powodzeniem przez wszystkie etapy konkursu. Nasz wniosek został oceniony na 18,5 punktów na 20 możliwych do zdobycia. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 7.000 zł na przeprowadzenie szerokiej kampanii społecznej pod hasłem „Podaruj dzieciom lepszą przyszłość - zostań rodziną zastępczą”. Zaplanowaliśmy wiele ciekawych przedsięwzięć w okresie lipiec 2022-czerwiec 2023. O przebiegu kampanii będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej, ale także w lokalnych mediach. Będzie to już trzecia przeprowadzana przez nas na tak dużą skalę kampania promująca rodzicielstwo zastępcze. Poprzednie dwie realizowane były pod hasłem „Rodzina zastępcza - bezpiecznym domem” oraz „Pomaganie jest w modzie – zostań rodziną zastępczą”.
Mamy nadzieję, że ta kampania, podobnie jak zeszłoroczne, spotka się z dużym odzewem ze strony mieszkańców Grudziądza i da wymierny efekt w postaci licznych nowych kandydatów na rodziców zastępczych. Zachęcamy wszystkie osoby wrażliwe na potrzeby dzieci, aby wyciągnęły swoją dłoń do naszych czekających na miłość i bezpieczny dom najmłodszych Grudziądzan i zdecydowały się na stworzenie dla nich rodziny zastępczej. Osoby, które chciałyby oddać dzieciom swój czas i serce zapraszamy do kontaktu telefonicznego w godz. 7.30-15.30 pod numerami: 56 69 68 774 kierownik Działu Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej bądź 56 69 68 775/778/781 koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej.
Wnioski o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy - w jakich przypadkach będzie przedłużony okres wypłaty świadczenia
- Szczegóły
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty (Dz. U. z 2022 r. poz. 1336) Gmina może przedłużyć okres wypłaty świadczenia na okres dłuższy niż 120 dni (liczone od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polski) w przypadku dalszego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelowi Ukrainy tylko w konkretnych przypadkach wymienionych w tym rozporządzeniu, czyli dla obywateli Ukrainy którzy:
- posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; świadczenie przysługuje za osobę niepełnosprawną, za osobę sprawującą nad nią opiekę i za każde małoletnie dziecko tych osób;
- posiadają dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności; świadczenie przysługuje za osobę niepełnosprawną, za osobę sprawującą nad nią opiekę i za każde małoletnie dziecko tych osób;
- ukończyli 60 rok życia (kobiety) albo 65 rok życia (mężczyźni);
- są kobietami w ciąży lub osobami wychowującymi dziecko do 12 miesiąca życia; świadczenie przysługuje za kobietę w ciąży i za każde jej małoletnie dziecko lub za opiekuna wychowującego dziecko do 12 miesiąca życia i za wszystkie jego małoletnie dzieci;
- samotnie sprawują na terytorium RP opiekę nad trojgiem i więcej dzieci; świadczenie przysługuje za opiekuna i za każde małoletnie dziecko;
- są małoletnimi wymienionymi w art. 25a ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa; świadczenie przysługuje za małoletniego, za opiekuna tymczasowego ustanowionego dla małoletniego oraz za wszystkie małoletnie dzieci opiekuna tymczasowego.
Aby zapoznać się z wyżej wymienionym Rozporządzeniem Rady Ministrów, kliknij tutaj
Do wniosku należy dołączyć dokumenty w języku polskim potwierdzające spełnienie powyższych warunków.
Należy mieć również na uwadze, iż nowelizacja Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw z dnia 8.06.2022 r.
(Dz. U. z 2022 r. poz. 1383) weszła w życie 1.07.2022 r. i wprowadziła zasadę, że wniosek o świadczenia pieniężne składa się w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem.
Wnioski o świadczenia pieniężne obejmujące okres, w którym zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy do dnia wejścia w życie tej ustawy składa się w terminie do dnia 31 lipca 2022 r. Wnioski o świadczenie pieniężne złożone z uchybieniem tego terminu pozostawia się bez rozpoznania.
Aby zapoznać się z wyżej wymienioną Ustawą, kliknij tutaj
Wnioski o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL
- Szczegóły
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu informuje, iż do 15 lipca 2022 r. można jeszcze składać wnioski o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL. Z dniem 1.07.2022 r. wszedł w życie przepis umożliwiający składanie takich wniosków (Dz. U. z 2022 r. poz. 1383) . Wnioski, które powinny obejmować okres przed 30 kwietnia 2022 r., czyli przed wprowadzeniem obowiązku podawania numeru PESEL obywateli Ukrainy, należy złożyć w MOPR w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do 15 lipca br. Wnioski złożone po tym czasie nie będą rozpatrywane.
Wniosek należy złożyć na formularzu według wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, obowiązującego przed dniem 30 kwietnia 2022 r.
Wzór wniosku jest określony w załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 marca 2022 r., aby go otworzyć kliknij tutaj.