Wieczerza Wigilijna 2022
- Szczegóły
W dniu 24 grudnia 2022 r. w związku z realizacją zadania pn. „Organizacja Wieczerzy Wigilijnej dla osób bezdomnych lub żyjących w niedostatku z terenu Grudziądza”, między godziną 12.00 – 14.00 w siedzibie Koła Grudziądzkiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta przy ul. Parkowej 22a, wydawane będą zestawy posiłków wigilijnych dla osób bezdomnych lub żyjących w niedostatku.
Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego
- Szczegóły
Informujemy, iż wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego są dostępne w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu w biurze ochrony przy wejściu głównym do Ośrodka.
„Akcja Zima 2022/2023”
- Szczegóły
Wzorem lat ubiegłych Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu, kierując się troską o wszystkie osoby pozbawione miejsca zamieszkania, bezdomne, bez dachu nad głową realizuje projekt socjalny pn. „Akcja Zima 2022/2023”. Celem projektu jest przeciwdziałanie zagrożeniu utraty zdrowia lub życia osób bezdomnych wskutek przebywania w niskich temperaturach.
Zima jest szczególnie trudną porą roku dla osób bezdomnych. Warto pamiętać, że udzielona w porę pomoc może uratować komuś życie. Warto też wiedzieć, że by pomoc taka była skuteczna, niezbędne jest powiadomienie odpowiednich służb.
Zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych przyjmują: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Komenda Miejska Policji oraz Straż Miejska. Pomocy udzielają: Koło Grudziądzkie Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, Polski Komitet Pomocy Społecznej i Grudziądzkie Centrum Caritas. Informacje dotyczące pomocy osobom bezdomnym można natomiast całodobowo uzyskać w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy pod bezpłatnym numerem tel. 987.
Szczegółowe informacje dostępne są na plakacie - zobacz plakat (PDF, 930 KB)
Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pn. „Dziecko krzywdzone – problem interdyscyplinarny”
- Szczegóły
Dnia 25.11.2022 r. odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pn. „Dziecko krzywdzone – problem interdyscyplinarny”. Konferencja zorganizowana pod Patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Prezydenta Grudziądza.
Wydarzenie miało miejsce na terenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu.
Wystąpiło 10 prelegentów w tym 2 z Naszego Ośrodka (prof. dr hab. n. med. Maciej Bagłaj Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, prof. UZ dr hab. n. med. Marcin Polok Kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, lek. Szymon Magnuszewski Koordynator Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży i Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, Małgorzata Suchomska Kierownik Działu Usług Społecznych i Interwencji Kryzysowej MOPR w Grudziądzu oraz Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Grudziądzu, Katarzyna Kminikowska Kierownik Działu Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej MOPR w Grudziądzu, nadkom. Hanna Hydzik Komenda Miejska Policji w Grudziądzu, Wiesława Chyła pedagog, certyfikowany opiekun dziecka – ofiary przestępstwa z Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu, SSR Tomasz Simiński-Stanny Przewodniczący Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Grudziądzu, Bogusław Bartos Koordynator kuratorów sądowych Sądu Rejonowego w Grudziądzu, Małgorzata Kufel Pełnomocnik Dyrektora ds. Systemu Zarządzania Jakością, specjalistka pielęgniarstwa psychiatrycznego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.
W konferencji udział wzięło około 160 osób w tym m.in. pracownicy medyczni, placówek oświatowych, pomocy społecznej oraz policji. Celem konferencji było naświetlenie szerzącego się problemu zaniedbywania i krzywdzenia dzieci, niewydolności wychowawczej rodziców i możliwości podejmowania przez służby szeregu interdyscyplinarnych działań w tym zakresie.
Podczas konferencji przedstawiono szeroko problematykę dziecka krzywdzonego w tym zespół dziecka maltretowanego, zjawisko krzywdzenia dziecka z perspektywy rodzinnego kuratora sądowego. Omówiono występowanie przemocy w rodzinie i jej wpływ na funkcjonowanie dziecka, procedurę „Niebieskie Karty”, rolę sądu w postępowaniu związanym z przemocą w rodzinie, algorytm postępowania w podmiotach leczniczych z dzieckiem krzywdzonym. Wskazano również na bardzo istotną tematykę związaną z umieszczaniem dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej na terenie Grudziądza.
Konferencja pokazała jak ogromne jest zaangażowanie wszystkich służb w niesieniu pomocy osobom tego potrzebującym i jak ważne jest wsparcie pokrzywdzonych, gdyż los tych osób nie może pozostać nikomu obojętny.