Ptaki skrzydlaci przyjaciele
- Szczegóły
Ptaki skrzydlaci przyjaciele pod tym hasłem odbyła się grupa wsparcia rodzin zastępczych oraz osoby prowadzącej rodzinny dom dziecka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu.
W dniu 29.08.2023 r. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu zorganizował grupę wsparcia na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu przy ul. Nad Torem 1. W spotkaniu udział wzięły rodziny zastępcze wraz z dziećmi, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka wraz z podopiecznymi oraz koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej. Powyższe wydarzenie odbyło się w celu niesienia pomocy naszym rodzinom zastępczym w pełnieniu przez nich ważnej roli bycia rodzicem na zastępstwo.
Grupa wsparcia jest jedną z form wspomagania funkcjonowania rodzin zastępczych opiekujących się dziećmi. Jej założeniem jest wzajemne wsparcie emocjonalne, pomoc w przezwyciężaniu problemów oraz radzeniu sobie z nimi. Podczas spotkań grupowych, w atmosferze szacunku i wzajemnej troski, empatycznego słuchania i zrozumienia, uczestnicy dzielą się swoimi troskami, obawami ale także wymieniają doświadczenia.
Nowy wzór wniosków o świadczenia pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy od dnia 24.08.2023r.
- Szczegóły
Od dnia 24.08.2023 r. na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 sierpnia 2023r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi obowiązuje nowy druk wniosku. Od tego dnia wszystkie wnioski w ww. zakresie winny być składane na nowym, aktualnie obowiązującym druku.
Wzór wniosku w formacie pdf: https://dziennikustaw.gov.pl/D2023000168401.pdf
Projekt socjalny „Lato dzieci na Wiśle” – edycja 2023
- Szczegóły
Dnia 24 sierpnia 2023 r. na terenie grudziądzkiej Mariny, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Grudziądzu realizował będzie projekt socjalny pn. „Lato dzieci na Wiśle” – edycja 2023. Adresatami jest 30 dzieci w wieku od 6 do 12 lat pochodzących z rodzin najuboższych – będących podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu, mających utrudniony dostęp do wypoczynku letniego. Uczestników wytypują pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu biorąc pod uwagę ww. kryteria.
W ramach programu przewidziano:
- Rejs statkiem po Wiśle.
- Ciepły posiłek dla uczestników.
- Ciekawe opowieści związane z żeglugą i doświadczeniami Kapitana statku.
Projekt realizowany będzie ze środków pozyskanych ze Związku Miast Nadwiślańskich.
Zmiana punktu przyjmowania wniosków z pomocy społecznej
- Szczegóły
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu informuje, że od dnia 4.09.2023 r. wnioski z zakresu pomocy społecznej będą przyjmowane w NOWYM PUNKCIE PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW znajdującym się na parterze budynku przy ul. Waryńskiego 36.
NOWY PUNKT PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW będzie czynny codziennie od poniedziałku do piątku (w dni robocze) w godzinach od 7.45 do 10.00 oraz we wtorki dodatkowo od godz. 14.00 do 15.00.
Wnioski o wsparcie można również składać tradycyjnie pocztą oraz przez EPUAP.
UWAGA:
Talony żywnościowe będą wydawane nadal w kasie MOPR ul. Waryńskiego 34A w godzinach od 14.00 do 15.30.
PSZCZELI TRUD TO MIÓD pod tym hasłem odbyła się grupa wsparcia rodzin zastępczych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu.
- Szczegóły
W dniu 25.07.2023 r. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu zorganizował grupę wsparcia na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu przy ul. Nad Torem 1. W spotkaniu udział wzięli koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej oraz rodziny zastępcze wraz z dziećmi. Powyższe wydarzenie odbyło się aby pomóc naszym rodzinom zastępczym w pełnieniu przez nich ważnej roli bycia rodzicem na zastępstwo.
Grupa wsparcia jest jedną z wielu form działań pomocowych na rzecz rodzin zastępczych. Jest to spotkanie rodziców zastępczych zarówno tych mniej jak i bardziej doświadczonych, którzy każdego dnia realizują zadania wynikające z pieczy zastępczej nad dziećmi całkowicie bądź częściowo pozbawionymi opieki ze strony rodziców biologicznych.
Kampania „Bezpieczne wakacje”
- Szczegóły
Wakacje to okazja do wypoczynku, relaksu i zabawy. To doskonały czas na niezwykłe przygody, zdobywanie nowych wrażeń i doświadczeń. Korzystając z letnich przyjemności nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Podczas wakacji wzrasta ryzyko wykorzystania seksualnego dzieci. W trosce o ich dobro Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat przygotowała kampanię „Bezpieczne wakacje”. W ramach tej kampanii w pociągach PKP Intercity od kilku tygodni emitowany jest specjalny spot. Kolejna odsłona ma miejsce w mediach społecznościowych. Państwowa Komisja nawiązała współpracę z psychologami, którzy nagrali webinar dla opiekunów dotyczący tematu wykorzystania seksualnego. Tego zadania podjęły się dwie znane psycholog dziecięce: Aleksandra Belta - Iwacz i Ewa Sękowska - Molga, które webinar publikują na Instagramie. Kanały te są dedykowane przede wszystkim rodzicom szukającym porad i wskazówek jak mądrze wychować dziecko. Ochrona małoletnich przed ryzykownymi kontaktami jest szczególnie istotna podczas wakacji, jednak budowanie relacji – co podkreślają prowadzące webinar - to nieustanny proces. Promowaniem wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych zachowań podczas wakacji zajęli się także twórcy znani na Tik Toku. Zapoznają oni swoich odbiorców z informacjami o elementarnych zasadach gwarantujących bezpieczeństwo w trakcie nawiązywania nowych znajomości i relacji (#WcoSięNiePakuję).
Linki do odsłon kampanii znajdują się zakładce „aktualności” na stronie www.pkdp.gov.pl.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami. Bezpieczne dziecko to spokojny i szczęśliwy rodzic.
Życzymy wspaniałego, bezpiecznego wypoczynku.
Strona 9 z 43