Projekt socjalny „Lato dzieci na Wiśle” – edycja 2023
- Szczegóły
Dnia 24 sierpnia 2023 r. na terenie grudziądzkiej Mariny, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Grudziądzu realizował będzie projekt socjalny pn. „Lato dzieci na Wiśle” – edycja 2023. Adresatami jest 30 dzieci w wieku od 6 do 12 lat pochodzących z rodzin najuboższych – będących podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu, mających utrudniony dostęp do wypoczynku letniego. Uczestników wytypują pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu biorąc pod uwagę ww. kryteria.
W ramach programu przewidziano:
- Rejs statkiem po Wiśle.
- Ciepły posiłek dla uczestników.
- Ciekawe opowieści związane z żeglugą i doświadczeniami Kapitana statku.
Projekt realizowany będzie ze środków pozyskanych ze Związku Miast Nadwiślańskich.
Zmiana punktu przyjmowania wniosków z pomocy społecznej
- Szczegóły
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu informuje, że od dnia 4.09.2023 r. wnioski z zakresu pomocy społecznej będą przyjmowane w NOWYM PUNKCIE PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW znajdującym się na parterze budynku przy ul. Waryńskiego 36.
NOWY PUNKT PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW będzie czynny codziennie od poniedziałku do piątku (w dni robocze) w godzinach od 7.45 do 10.00 oraz we wtorki dodatkowo od godz. 14.00 do 15.00.
Wnioski o wsparcie można również składać tradycyjnie pocztą oraz przez EPUAP.
UWAGA:
Talony żywnościowe będą wydawane nadal w kasie MOPR ul. Waryńskiego 34A w godzinach od 14.00 do 15.30.
PSZCZELI TRUD TO MIÓD pod tym hasłem odbyła się grupa wsparcia rodzin zastępczych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu.
- Szczegóły
W dniu 25.07.2023 r. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu zorganizował grupę wsparcia na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu przy ul. Nad Torem 1. W spotkaniu udział wzięli koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej oraz rodziny zastępcze wraz z dziećmi. Powyższe wydarzenie odbyło się aby pomóc naszym rodzinom zastępczym w pełnieniu przez nich ważnej roli bycia rodzicem na zastępstwo.
Grupa wsparcia jest jedną z wielu form działań pomocowych na rzecz rodzin zastępczych. Jest to spotkanie rodziców zastępczych zarówno tych mniej jak i bardziej doświadczonych, którzy każdego dnia realizują zadania wynikające z pieczy zastępczej nad dziećmi całkowicie bądź częściowo pozbawionymi opieki ze strony rodziców biologicznych.
Kampania „Bezpieczne wakacje”
- Szczegóły
Wakacje to okazja do wypoczynku, relaksu i zabawy. To doskonały czas na niezwykłe przygody, zdobywanie nowych wrażeń i doświadczeń. Korzystając z letnich przyjemności nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Podczas wakacji wzrasta ryzyko wykorzystania seksualnego dzieci. W trosce o ich dobro Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat przygotowała kampanię „Bezpieczne wakacje”. W ramach tej kampanii w pociągach PKP Intercity od kilku tygodni emitowany jest specjalny spot. Kolejna odsłona ma miejsce w mediach społecznościowych. Państwowa Komisja nawiązała współpracę z psychologami, którzy nagrali webinar dla opiekunów dotyczący tematu wykorzystania seksualnego. Tego zadania podjęły się dwie znane psycholog dziecięce: Aleksandra Belta - Iwacz i Ewa Sękowska - Molga, które webinar publikują na Instagramie. Kanały te są dedykowane przede wszystkim rodzicom szukającym porad i wskazówek jak mądrze wychować dziecko. Ochrona małoletnich przed ryzykownymi kontaktami jest szczególnie istotna podczas wakacji, jednak budowanie relacji – co podkreślają prowadzące webinar - to nieustanny proces. Promowaniem wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych zachowań podczas wakacji zajęli się także twórcy znani na Tik Toku. Zapoznają oni swoich odbiorców z informacjami o elementarnych zasadach gwarantujących bezpieczeństwo w trakcie nawiązywania nowych znajomości i relacji (#WcoSięNiePakuję).
Linki do odsłon kampanii znajdują się zakładce „aktualności” na stronie www.pkdp.gov.pl.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami. Bezpieczne dziecko to spokojny i szczęśliwy rodzic.
Życzymy wspaniałego, bezpiecznego wypoczynku.
Nowy wzór wniosków o świadczenia pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy od dnia 14.07.2023 r.
- Szczegóły
Od dnia 14.07.2023 r. na podstawie obwieszczenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4.07.2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi obowiązuje nowy druk wniosku. Od tego dnia wszystkie wnioski w ww. zakresie winny być składane na nowym, aktualnie obowiązującym druku.
Wzór wniosku w formacie pdf: obwieszczenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4.07.2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi - link - kliknij!
"Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2023
- Szczegóły
Z dniem 6 lipca 2023 r. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu ogłasza nabór kandydatów do Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023. Nabór będzie trwał nieprzerwanie do dnia 14 lipca 2023 r. włącznie. Realizacja Programu przewidziana jest od lipca 2023 r. do grudnia 2023 r.
Głównym celem Programu jest zapewnienie usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług, które wynikają z indywidualnych potrzeb seniorów. Udzielenie wsparcia w ramach Programu nie zależy od kryterium dochodowego, ani nie jest przyznawane w drodze decyzji administracyjnej.
Adresatami Programu są seniorzy, w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy
z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Realizacja Programu obejmuje swoim zakresem dwa moduły:
W ramach Modułu I zostaną zaangażowani do realizacji wsparcia pracownicy oraz wolontariusze, którzy świadczyć będą pomoc osobom potrzebującym w wieku 65 lat i więcej. Program zakłada m. in. wsparcie społeczne oraz wsparcie w czynnościach dnia codziennego.
Strona 8 z 42