Informujemy, iż począwszy od 16.03.2022 r. będą przyjmowane wnioski o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300,00 zł na osobę dla obywatela Ukrainy zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wnioski takie składać mogą obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską od dnia 24 lutego 2022 roku i zostały wpisane do rejestru PESEL.

Wnioski będą przyjmowane w dwóch punktach:

  • w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Mickiewicza 28/30, który do końca tygodnia pracować będzie od godziny 7.30 do godziny 18.00
  • w Zespole Placówek Młodzieżowych „Bursa” przy ul. Hallera 37 do końca tygodnia w godz. 8.00 - 18.00

Wnioski dostępne będą bezpośrednio u pracowników MOPR przyjmujących te wnioski.

Jednocześnie apelujemy, że nie ma konieczności udawania się wszystkich zainteresowanych osób do urzędu już pierwszego dnia akcji.

O kolejnych krokach będą Państwo informowani na bieżąco.

Punkt informacyjny, punkty odbioru darów oraz specjalny samochód do ich transportu – to tylko niektóre elementy działań Miasta, mających na celu skoordynowanie pomocy dla Ukrainy.


Flagi: niebiesko żółta i biało czerowna

Punkt informacyjny znajduje się w Urzędzie Miejskim i funkcjonuje w godzinach 8-17. Będzie w nim można uzyskać szczegółowe informacje. Można również korzystać z kontaktu telefonicznego oraz mailowego:
  • numery telefonów 667 117 207 (24/7) oraz 697 701 048 (pon. – pt. 8.00-17.00)
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 Miasto zorganizowało również punkty odbioru darów. Pełen ich wykaz znajduje się tutaj. Jeśli ktoś zorganizował zbiórkę własnymi siłami, jest możliwość zgłoszenia się i zamówienia transportu, którym Miasto dysponuje.

Raz jeszcze przypominamy, że należy zbierać wyłącznie te rzeczy, które są na oficjalnej liście przygotowanej przez Wojewodę. Pełen wykaz znajduje się tutaj.

Grudziądz jest także przygotowany na przyjęcie uchodźców. Są zabezpieczone miejsca w liczbie wskazanej przez Wojewodę i w tej kwestii Miasto będzie realizować wszystkie decyzje oraz polecenia centralne.Karol Piernicki

Rzecznik Prasowy

Szanowni Państwo

  • Jeżeli w Państwa prywatnych domach na terenie miasta Grudziądza zostali zakwaterowani uchodźcy wojenni od 24.02.2022 r. prosimy o zgłaszanie tych osób z podaniem liczby osób dorosłych i liczby dzieci oraz proszę podać miejsce pobytu tych osób w Grudziądzu i swoje dane kontaktowe (imię, nazwisko i nr telefonu).
  • Jeżeli potrzebne będzie wsparcie rzeczowe dla zakwaterowanych osób z Ukrainy w naszym mieście (poza miejscem zbiorowego zakwaterowania) w ramach asortymentu określonego w liście, która znajduje się tutaj również można taką potrzebę zgłosić. Pomoc zostanie przygotowana z magazynu humanitarnego w Grudziądzu i będziecie możliwa do obioru w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Grudziądzu po umówieniu się z pracownikiem socjalnym.
  • Ewentualne wsparcie finansowe w ramach zabezpieczenia społecznego będzie możliwe z chwilą wejścia w życie uregulowań prawnych w tym zakresie.

W ramach powyższej informacji nr kontaktowy 56 69 68 759 oraz 56 69 68 756 w godz. 7.30-15.30 od poniedziałku do piątku.