Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu przystępuje do ww. projektów ogłaszanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z chwilą ogłoszenia konkursów.

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla uczestników Programu:

 1. dzieci do 1. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
 2. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności: o stopniu znacznym lub o stopniu umiarkowanym, lub traktowane na równi do wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573).

Opieka wytchnieniowa - Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

 1. dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
 2. osobami posiadającymi:
 • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573) albo
 • orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności(zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych)
  – poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Jeżeli są Państwo zainteresowani ww. formami wsparcia a Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu zakwalifikuje się do programów zapraszamy po szczegółowe informacje i deklaracje przystąpienia pod nr tel. 69 68 788 do Kierownika Działu Usług Społecznych i Interwencji Kryzysowej codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

Obraz przedstawia Logo MRiPS oraz godła o flagę

Z dniem 08.07.2021 r. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu ogłasza nabór kandydatów do programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021. Nabór będzie trwał nieprzerwanie do dnia 31.08.2021 r. włącznie.

Działanie: realizacja programu w ramach resortowego programu ze środków Funduszu Solidarnościowego działającego w ramach zadań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Wartość dofinansowania: całkowita wartość Programu wynosi 81.597,64 zł i jest w 100 % finansowana ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Pełna treść informacji - kliknij aby się z nią zapoznać.(PDF, 214 KB)

Załącznik nr 1 ”Karta zgloszenie do Programu Opieka wytchnieniowa edycja 2021” - pobierz plik w formacie (PDF, 21 KB) lub (DOCX, 294 KB).

Załącznik nr 2 ”Karta oceny stanu osoby niepelnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM” - pobierz plik w formacie (PDF, 15 KB) lub (DOCX, 285 KB).

Realizując zadania wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa przekazujemy Państwu informacje pozwalające na zrozumienie zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz porady jak skuteczne stosować sposoby zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami.

Cyberbezpieczeństwo zgodnie z obowiązującymi przepisami to „odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy” (art. 2 pkt 4) Ustawy z dnia 5 lipca 2018 roku o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz. U. z 2018 roku poz. 1560 ze zm.).

Najpopularniejsze zagrożenia w cyberprzestrzeni:

 • ataki z użyciem szkodliwego oprogramowania (malware, wirusy, robaki, itp.),
 • kradzieże tożsamości,
 • kradzieże (wyłudzenia), modyfikacje bądź niszczenie danych,
 • blokowanie dostępu do usług,
 • spam (niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne),
 • ataki socjotechniczne (np. phishing, czyli wyłudzanie poufnych informacji przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję.

Sposoby zabezpieczenia się przed zagrożeniami:

 • Zainstaluj i używaj oprogramowania przeciw wirusom i spyware. Najlepiej stosuj ochronę w czasie rzeczywistym.
 • Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe oraz bazy danych wirusów (dowiedz się czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie).
 • Aktualizuj system operacyjny i aplikacje bez zbędnej zwłoki.
 • Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.
 • Nie korzystaj ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie mają ważnego certyfikatu, chyba, że masz stuprocentową pewność z innego źródła, że strona taka jest bezpieczna.
 • Nie używaj niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).
 • Co jakiś czas skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe – jeśli się na tym nie znasz poproś o sprawdzenie kogoś, kto się zna. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony – należy je wykryć i zlikwidować.
 • Korzystaj z różnych haseł do różnych usług elektronicznych.
 • Tam gdzie to możliwe (konta społecznościowe, konto email, usługi e-administracji, usługi finansowe) stosuj dwuetapowe uwierzytelnienie za pomocą np. sms, pin, aplikacji generującej jednorazowe kody autoryzujące, tokenów, klucza fizycznego.
 • Regularnie zmieniaj hasła.
 • Nie udostępniaj nikomu swoich haseł.
 • Jeśli podejrzewasz, że włamano się na Twoje konto poczty elektronicznej – jak najszybciej zmień hasło.
 • Podając poufne dane sprawdź czy strona internetowa posiada certyfikat SSL. Protokół SSL to standard kodowania (zabezpieczania) przesyłanych danych pomiędzy przeglądarka a serwerem.
 • Zadbaj o bezpieczeństwo routera (np. ustal silne hasło do sieci Wi-Fi, zmień nazwę sieci Wi-Fi zmień hasło do panelu administratora, aktualizuj oprogramowanie routera, wyłącz funkcję WPS, aktywuj funkcję Gościnna Sieć Wi-Fi „Guest Network”).
 • Sprawdzaj pliki pobrane z Internetu oraz na nośnikach zewnętrznych za pomocą skanera antywirusowego.
 • Staraj się nie odwiedzać zbyt często stron, które oferują niesamowite atrakcje (darmowe filmiki, muzykę, albo łatwy zarobek przy rozsyłaniu spamu) – często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.
 • Nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich.
 • Nie wysyłaj w e-mailach żadnych poufnych danych w formie otwartego tekstu – niech np. będą zabezpieczone hasłem i zaszyfrowane – hasło przekazuj w sposób bezpieczny.
 • Pamiętaj o uruchomieniu firewalla.
 • Unikaj z korzystania otwartych sieci Wi-Fi.
 • Wykonuj kopie zapasowe ważnych danych.
 • Pamiętaj, że żaden bank czy Urząd nie wysyła e-maili do swoich klientów/interesantów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.

Dodatkowe informacje dostyczące cyberbezpieczeństwa - kliknij aby się z nimi zapoznać.

Na pierwszym planie znajduje się srebrna korona z różowymi kryształkami oraz różowym napisem HAPPY BIRTHDAY. Korona leży na stole. Reszta kadry jest rozmazana - za stołem stoi dziewczynka około 10 - letnia. W tle słychać spokojną linię melodyczną.

Dziewczynka siedzi przy stole, rysuje kredkami. W lewej ręce trzyma dwie kredki żółtą i czerwoną, w prawej ma czarną. Na stole leżą inne kredki. Pojawia się na dole zielony pasek    z napisem: Kampania społeczna „Rodzina zastępcza – bezpiecznym domem”. Napis po chwili znika.  

Kadr pokazuje, że dziewczynka narysowała dom z czerwonymi drzwiami oraz dwiema szczęśliwymi postaciami. Na kartce na środku znajduje się niebieska kredka, a w lewym górnym rogu znajduje się linijka. W prawym dolnym rogu znajduje się niebiesko - zielone pudełko z kredkami. 

Przy stole siedzi dziewczynka w prawej ręce ma różowy ołówek z piórkami i rysuje rysunek na kartce papieru. Bliżej kamery na stole leży stosik kredek. Dziewczyna siedzi bokiem do kamery ale widzimy buzię, która się uśmiecha. Dziecko głosem dziecinnym wypowiada słowa „chce mieć kolorowy domek”.

Kamera filmuje z tyłu dwie dziewczynki. Dziewczynka po lewej stronie trzyma w lewej rączce kredki a w prawej żółtą kredkę, którą rysuje. Dziewczynka po prawej stronie obserwuje tą pierwszą.

Dziewczyna około 15 lat zakłada słuchawki na uszy. Zmienia się kadr, pokazany jest telefon komórkowy typu smartfon, na którym wyświetla się teledysk przedstawiający kobietę w czarnych włosach z grzywką.

Ponowna zmiana kadru. Pojawia się wcześniej pokazana dziewczyna z słuchawkami na uszach. W prawej ręce trzyma mikrofon. W lewej trzyma telefon. Dziewczyna śpiewa. Ponowna zmiana kadru. Wyżej wymieniona. dziewczyna siedzi, za nią widać biurko, na którym znajduje się laptop, mikrofon na statywie oraz zapalona lampka biurkowa. Nastolatka opowiada o hobby, chce mieć rodzinę. Pokazane są dwa mikrofony, które stoją na półce.

Kolejny kadr. Na ekranie widzimy śpiewającą ww. dziewczynę, jednakże w tle słychać ciepły, niski głos Prezydenta Grudziądza – Pana Macieja Glamowskiego.  

Dziewczynka siedzi na brązowej kanapie w koronie z napisem HAPPY BIRTHADY (korona z sceny 1) i uśmiecha się do kamery.

Zmienia się kadr. Pokazany jest „od góry” szklany świecznik, w którym pali się świeczka tzw. podgrzewacz. W tle nadal słychać głos prezydenta mówiącego o potrzebach dzieci.

Zmiana ujęcia, kamera pokazuje zamyśloną, smutną dziewczynkę wyglądającą przez drewniane okno, które jest umieszczone w budynku z cegły. Na parapecie znajdują się świąteczne dekoracje: świerk, srebrne szyszki oraz lampki. W mieszkaniu widać światełka na choince. Muzyka spokojna, Prezydent Grudziądza kontynuuje wypowiedź.

Na pierwszym planie pojawia się szara okrągła maskotka, którą trzyma dziewczynka.

Pokazana jest dziewczynka, która wcześniej wyglądała przez okno domu. Siedzi na parapecie, a starsza dziewczynka wyciąga dłoń i pomaga jej zejść z parapetu. W mieszkaniu jest świąteczny wystrój.

Zmiana kadru. Pojawia się Prezydent Grudziądza. Stoi po prawej stronie w kremowej koszuli i marynarce szarej w dużą czarną kratę. W lewym dolnym rogu widnieje biały napis personalizujący wypowiadającego. W pierwszej linijce jest napisane Maciej Glamowski w drugiej linijce PREZYDENT GRUDZIĄDZA. Prezydent znajduje się prawdopodobnie w gabinecie. Na ścianie wiszą dwa obrazy. W lewym rogu pokoju znajduje się zegar stojący. Po lewej stronie jest wielkie brązowe okno. W pokoju znajdują się dwa skórzane fotele, stolik kawowy. W dolnym rogu widać stół i krzesła. Prezydent apeluje o pozostanie rodziną zastępczą.

W następnej scenie rodzina z dziećmi, ubranymi w zimowe kurtki, czapki, szaliki spacerują po uliczkach Grudziądza, widać ceglaną fasadę oraz świąteczną iluminację. W towarzystwie dzieci, z których jedno trzymane jest na rękach przez mężczyznę, dorośli zachęcają do pozostania rodziną zastępczą.

Zmiana kadru. Ukazana uśmiechnięta dziewczynka w czarnej czapce i różowym szaliku. Pojawia się  na dole zielony pasek z napisem: Kampania społeczna „ Rodzina zastępcza – bezpiecznym domem” . 

Pojawia się tablica, na której na szarym tle widnieje niebieski napis: Poszukujemy rodzin zastępczych. Pod spodem znajduje się napis skontaktuj się z nami. Niżej w kolorze zielonym znajduje się napis: Koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej  oraz dwa nr telefonu 56 686 87 75 / 56 686 87 81. Po prawej stronie widnieje logo MOPR w Grudziądzu, który przedstawia kolorowy wizerunek rodziny, mama, tata i dziecko. Na górze widnieje czarny skrót MOPR. Pod postaciami znajduje się napis MOPR w Grudziądzu. W  dole zielony pasek z napisem: Kampania społeczna „ Rodzina zastępcza – bezpiecznym domem”.

Na koniec filmu wyświetla się szara tablica, która informuje czarnym napisem, że kampania współfinansowana przez fundację EY. Pod napisem znajduje się logo fundacji, które przedstawia trzymającą się za ręce rodzinę, chłopca, kobietę, mężczyznę i dziewczynkę. Rodzina jest koloru żółtego. Ich cień jest czarny/ciemnoszary. Pod obrazkiem znajduje się żółty napis FUNDACJA, natomiast w kolorze czarnym jest napis EY.