Osobie pełnoletniej, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, w szczególności osobie z zaburzeniami psychicznymi, osobie bezdomnej, osobie opuszczającej pieczę zastępczą w rozumieniu przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, okręgowy ośrodek wychowawczy, zakład poprawczy, schronisko dla nieletnich, a także cudzoziemcowi, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, może być przyznane wsparcie w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym.
W mieszkaniu treningowym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz naukę w obszarze rozwijania lub utrwalania niezależności, sprawności w zakresie samoobsługi, pełnienia ról społecznych w integracji ze społecznością lokalną.
W mieszkaniu wspomaganym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu i realizacji kontaktów społecznych.
Miesięczną odpłatność za pobyt w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym ustala się na podstawie uchwały Nr XC/781/24 Rady Miejskiej Grudziądza z dnia 24 kwietnia 2024 roku w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach treningowych i wspomaganych oraz w oparciu o stosowne zarządzenie Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w sprawie ustalenia średniego miesięcznego kosztu pobytu w mieszkaniach treningowych i wspomaganych w danym roku budżetowym.
Mieszkania treningowe oraz wspomagane na terenie gminy- miasto Grudziądz prowadzi Dom Pomocy Społecznej z siedzibą przy ul. Parkowej 12.
Mieszkania są prowadzone w następujących obiektach:
- Mieszkanie nr 1 przy ul. Nadgórnej 30/32 – 7 miejsc
- Mieszkanie nr 2 przy ul. Nadgórnej 30/32 – 7 miejsc
- Mieszkanie nr 3 przy ul. Dywizjonu 303/4 – 7 miejsc
Skierowanie do mieszkania treningowego lub wspomaganego poprzedzone jest przeprowadzeniem wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego MOPR, zawarciem kontraktu mieszkaniowego pomiędzy klientem, podmiotem kierującym oraz podmiotem prowadzącym placówkę, oraz wydaniem decyzji administracyjnej ustalającej okres pobytu oraz wysokość odpłatności za pobyt.